Відкритий
урок на тему: «Дієслово. Відмінювані й незмінювані форми.»
Урок-подорож
Мета: узагальнити і систематизувати знання
семикласників про дієслово, дієприкметник і дієприслівник, закріпити
вміння розрізняти різні форми дієслова, визначати граматичні ознаки та
синтаксичну роль; виховувати пошану до усної народної творчості, сприяти розвитнку
наполегливості в начанні, творчої уваги, логічного мислення, культури усного та
писемного мовлення.
Тип уроку: нестандартний
(узагальнення та систематизація знань), урок-подорож.
Могутня зброя людини за будь-якої ситуації
– розум.
Ч. Айтматов
Хід уроку
І. Організаційна хвилина.
ІІ. Мотивація навчання.
Сьогодні
в нас незвичайний урок.
До
знань ми зробимо наступний крок
В
країну прекрасну, країну чудову,
Що
нас так чекає й збагачує мову.
ІІІ.
Систематизація знань.
1.Вступне слово вчителя.
Сьогодні – незвичайний урок. Урок-подорож. До нього ми
вже готові. Щоб цікавіше було подорожувати, всі учні поділилися на дві
екскурсійні групи, на чолі кожної з них є капітан- екскурсовод.
А зараз капітани оголосять назви і девізи своїх команд.
1-й капітан: Наша команда має назву «Фантазери», яка живе і працює під девізом: «Втілюй мрію у життя»
2-й капітан: Ми - команда «Ерудити». Девіз нашої команди: «Ти знання не позичай. А свій розум власний май»
1-й капітан: Наша команда має назву «Фантазери», яка живе і працює під девізом: «Втілюй мрію у життя»
2-й капітан: Ми - команда «Ерудити». Девіз нашої команди: «Ти знання не позичай. А свій розум власний май»
Учитель. Перш ніж
сісти у всюдихід, нам потрібно переконатись у тому, чи здатні
капітани-екскурсоводи вести туристів до місця призначення у далекий похід. Тому
учасники подорожі поставлять своєму капітанові по п’ять запитань.
1-й учасник. Яка
частина мови називається дієсловом? Його морфологічні ознаки.
2-й учасник. Перехідність і неперідність дієслова.
3-й учасник. Які види має дієслово? Навести приклади.
4-й учасник. Які є способи дієслів? Навести приклади.
5-й учасник. Скільки дієслово має дієвідмін?
2-й учасник. Перехідність і неперідність дієслова.
3-й учасник. Які види має дієслово? Навести приклади.
4-й учасник. Які є способи дієслів? Навести приклади.
5-й учасник. Скільки дієслово має дієвідмін?
1-й учасник. Назвати
граматичні ознака дієприслівника.
2-й учасник. Що таке дієприкметник?
3-й учасник. На які дві групи поділяється дієприкметник?
4-й учасник. Що називається дієприкметниковим зворотом?
5-й учасник. Що такедієприслівниковий зворот?
2-й учасник. Що таке дієприкметник?
3-й учасник. На які дві групи поділяється дієприкметник?
4-й учасник. Що називається дієприкметниковим зворотом?
5-й учасник. Що такедієприслівниковий зворот?
(Учитель підбиває
короткий підсумок даного етапу уроку й наголошує, що команди готові до зустрічі
із сім’єю Дієслова та його Форм. Всюдихід наближається до першої станції
Дієслівного краю, що називається «Дієвідміни»)
(Учитель відкриває
перший слайд.)
2. Лінгвістична розминка (Аукціон «Прислів’я та
приказки»).
Один
представник від команди читає прислів’я і приказки, а інша команда вибирає і
характеризує способові форми.
Не кажи «гоп», поки не перескочиш.
Роби, небоже, то й
Бог поможе.
Хочеш їсти калачі -
не лежи на печі.
Якби Хомі гроші, то
був би він хороший, а як нема, то всяк мина.
Якби хліб та одежа,
то їв би лежа.
Скоріше дурень
обдурить розумного, як розумний дурня на розум наведе.
3. Учасники прямують до наступної станції «Часи дієслів»
(Учитель відкриває
другий слайд)
Учитель. Ми далі подорожуємо
островом. Ось ми проминули землі Неозначегої Форми, Дієвідмін, Часів,
зупиняємося на станції Дієприкметникового та Дієприслівникового краю.
Щоб цікавіше нам було подорожувати, команди повинні виконати два
завдання. Перше завдання:
1-ша команда. Розповісти про
дієприкметник як особливу форму дієслова у розмовно-художньому стилі.
2-га команда. Розповісти про
дієприслівник як особливу форму дієслова в науковому стилі.
Друге завдання. (Учитель
відкриває третій слайд)
Учитель. Ми наближаємося до
кінцевої станції «Замок». Яка з команд швидше виконає завдання, та і потрапить
до замку.
(Учитель відкриває
четвертий слайд.)
4. Конкурс кмітливих. Кросворд.
1. Синонім до слова знайти. (Відшукати)
2. Сприйняти щось написане або надруковане.
(Прочитати)
3. Виявити чиюсь провину, злочинні або
негативні дії. (Викрити).
4. Сприйняти розумом щось. (Зрозуміти)
5. Синонім до слова довідатись. (Узнати)
6. Установити вагу якого-небудь вантажу.
(Зважити)
7. Видумати, створити в процесі творчої
роботи зовсім нове, невідоме раніше. (Винайти)
8. Звернутися до кого-небудь із вітанням.
(Привітати)
9. Антонім до слова ввійти (кудись). (Вийти).
ІV. Підбиття
підсумку уроку.
(Учитель визначаж найактивніших учасників подорожі, оцінює)
V. Домашнє завдання.
Написати твір-мініатюру «Зима-чарівниця», використовуючи
дієприкметникові та дієприслівникові звороти.