Тема: Підсумковий урок з теми «Прикметник»
Мета: перевірити рівень знань, умінь та навичок,
здобутих при вивченні теми «Прикметник»;
удосконалювати вміння застосовувати теоретичні знання на практиці;
правильно вживати прикметники в мовленні, знаходити вивчені орфограми та пояснювати їх;
розвивати пізнавальний інтерес, пам'ять, увагу, мислення;
виховувати інтерес до навчання, любов до природи, почуття взаємодопомоги, повагу до народної творчості.
Обладнання:картки зі словами, картинки морів:Чорного, Білого, Жовтого, Червоного, творчі проекти дітей.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.
Форма проведення: програма телепередач
удосконалювати вміння застосовувати теоретичні знання на практиці;
правильно вживати прикметники в мовленні, знаходити вивчені орфограми та пояснювати їх;
розвивати пізнавальний інтерес, пам'ять, увагу, мислення;
виховувати інтерес до навчання, любов до природи, почуття взаємодопомоги, повагу до народної творчості.
Обладнання:картки зі словами, картинки морів:Чорного, Білого, Жовтого, Червоного, творчі проекти дітей.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.
Форма проведення: програма телепередач
Хід уроку
1. Організаційний момент
(Створення позитивного настрою учнів. Питання проводяться з дітьми в формі діалогу).
– В класі
затишно? (Так!)
– Продзвенів уже дзвінок? (Так!)
- Чи присутні гості в нас? (Так!)
- Привітатись треба? (Так!)
– Навчатися бажаєте? (Так!)
– Тож сідаємо, часу не гаємо
-- Роботу починаємо.
-Діти, а якими ви будете під час уроку?
– Продзвенів уже дзвінок? (Так!)
- Чи присутні гості в нас? (Так!)
- Привітатись треба? (Так!)
– Навчатися бажаєте? (Так!)
– Тож сідаємо, часу не гаємо
-- Роботу починаємо.
-Діти, а якими ви будете під час уроку?
Уважні, спостережливі,
слухняні, трудолюбиві, охайні,
творчі, чуйні.
2. Повідомлення теми та мети уроку.
-Любі діти! Ми протягом …. Уроків вчили тему «Прикметник». Сьогодні ми повторимо та підсумуємо вивчений матеріал, який знадобиться в найближчому часі для написання контрольної роботи, а в майбутньому для успішного проходження ЗНО. Тому запишіть в своїх робочих зошитах число та тему уроку.
3. Мотивація навчальної діяльності.
- Я бажаю вам сьогодні отримати лише бали високого рівня. Кожен з вас мріє, мабуть, хоча б раз побувати на телестудії та взяти участь у телепередачі.Так?
-Сьогодні я пропоную вам відвідати телестудію «Прикметник» та взяти участь в наступних телепередачах:
1.Гість студії.
2.Факти «Прикметник»
3. Актуальне інтерв'ю.
4. Корисні поради.
5.Файна Юкрайна.
6. Театр перед мікрофоном.
7.Битва екстрасенсів.
8. Служба розшуку.
9.Лото –забава.Веселі перегони.
10.Свобода слова.
11. Навчання вдома.
2. Повідомлення теми та мети уроку.
-Любі діти! Ми протягом …. Уроків вчили тему «Прикметник». Сьогодні ми повторимо та підсумуємо вивчений матеріал, який знадобиться в найближчому часі для написання контрольної роботи, а в майбутньому для успішного проходження ЗНО. Тому запишіть в своїх робочих зошитах число та тему уроку.
3. Мотивація навчальної діяльності.
- Я бажаю вам сьогодні отримати лише бали високого рівня. Кожен з вас мріє, мабуть, хоча б раз побувати на телестудії та взяти участь у телепередачі.Так?
-Сьогодні я пропоную вам відвідати телестудію «Прикметник» та взяти участь в наступних телепередачах:
1.Гість студії.
2.Факти «Прикметник»
3. Актуальне інтерв'ю.
4. Корисні поради.
5.Файна Юкрайна.
6. Театр перед мікрофоном.
7.Битва екстрасенсів.
8. Служба розшуку.
9.Лото –забава.Веселі перегони.
10.Свобода слова.
11. Навчання вдома.
4.Узагальнення
й систематизація вивченого про прикметник як частину мови.
- Отже, ми в ефірі!
1.Гість студії.
- Гостем нашої студії є прикметник. Йому слово.
(Виходить учень та читає вірш)
Гарний, милий і красивий,
- Отже, ми в ефірі!
1.Гість студії.
- Гостем нашої студії є прикметник. Йому слово.
(Виходить учень та читає вірш)
Гарний, милий і красивий,
Несказанний,
незрівнянний;
Маю ступінь
порівняння.
Я відносний чи
присвійний,
А чи якісний
незмінно.
Відповім я
залюбки
На питаннячко –
який?
Маю ознаку
предмета,
Називаюсь я …(прикметник)
- А зараз трохи інформації про себе.
Я – Прикметник. Проживаю за адресою - країна Морфологія.
Рідня -частини мови. Друзі - іменники, займенники.
- А зараз трохи інформації про себе.
Я – Прикметник. Проживаю за адресою - країна Морфологія.
Рідня -частини мови. Друзі - іменники, займенники.
Уподобання - колір, смак,
відношення до іншого предмета, належність предмета комусь, розмір, вік…
Мрії - бути неперевершеним
художником українського слова.
- Дякуємо, пане прикметнику, просимо до нас на урок.Наступна передача-
- Дякуємо, пане прикметнику, просимо до нас на урок.Наступна передача-
2.
Факти «Прикметник».(Виступи
трьох учів)
-Наші репортери підготували цікаві факти про прикметник.
1.Термін Прикметник — вперше з'явився в «Руській граматиці» С. Смаль-Стоцького та Ф. Гартнера (1893). Однак паралельно продовжують вживати: приложник (ІванГригорович Верхратський), ім’я приложне (Агатангел Кримський), прикметник, ймення прикметне (Євген Костянтинович Тимченко). Нечуй-Левицький вживав термінприкметник у значенні «прислівник».
За кількістю слів, вживаних у нашому мовленні, прикметник займає четверте місце після іменника, займенника та дієслова.
-Наші репортери підготували цікаві факти про прикметник.
1.Термін Прикметник — вперше з'явився в «Руській граматиці» С. Смаль-Стоцького та Ф. Гартнера (1893). Однак паралельно продовжують вживати: приложник (ІванГригорович Верхратський), ім’я приложне (Агатангел Кримський), прикметник, ймення прикметне (Євген Костянтинович Тимченко). Нечуй-Левицький вживав термінприкметник у значенні «прислівник».
За кількістю слів, вживаних у нашому мовленні, прикметник займає четверте місце після іменника, займенника та дієслова.
2. У багатьох мовах світу прикметників немає взагалі. Їхні функції часто
виконують іменники. Ця властивість притаманна амхарській мові – основній
мові Ефіопії. А в мовах Східної та Південно-Східної Азії (китайська,
в’єтнамська) прикметник неможливо відрізнити від дієслова. Дослідники
стверджують, що їхньою мовою простіше сказати «листя зеленіє», ніж «зелене
листя».
3.Всім відомо, що прикметник змінюється за родами.
Терміни „чоловічий”, „жіночий”, „середній” рід дісталися нам у спадок ще з
часів V ст.. до н. е. Філософ Протагор запропонував поділити всі слова на
3 роди: чоловічий,жіночий та речовий. Пізніше Арістотель запропонувати замінити останній термін – „середній рід”.
3 роди: чоловічий,жіночий та речовий. Пізніше Арістотель запропонувати замінити останній термін – „середній рід”.
4.--Граматична дисциплінованість виявляється й у
відмінках. Прикметник змінюється за відмінками. У прикметника їх 6. Учені
нараховують різну кількість відмінків у сучасних мовах світу. Учений Колесов
вважає,що їх близько 30. А датський лінгвіст визначив,що теоретично у мові
могло б бути 216 різних відмінків.
-Дякуємо нашим репортерам.
3. Актуальне інтерв’ю ( фронтальне опитування)
- А зараз настав час „Актуального інтерв’ю”.
- Слово інтерв’ю пішло з англійської й означає „бесіда”.
-Зараз я буду в ролі кореспондента. Задам вам декілька запитань з теми „Прикметник”.
-1.Яка частина мови називається прикметником?
2.Які морфологічні ознаки прикметника?
3. На які групи за значенням поділяються прикметники?
4. Які прикметники мають ступені порівняння?
5. Назвіть ці ступені.
6. На які групи поділяються прикметники за кінцевим приголосним основи?
7. Назвіть які знаєте форми прикметників.
8.Які є способи творення прикметників?
- Дякую всім тим,хто взяв участь в інтерв’ю.
4. Корисні поради (словниковий диктант).
-Зараз ми проведемо з вами Диктант для шпигуна.
Потім, перевіряючи його, кожен дасть корисну пораду щодо правильного написання прикметників разом, через дефіс.
Монголо/подібний, робітничо/селянський, елетронно/обчислюваль-
-Дякуємо нашим репортерам.
3. Актуальне інтерв’ю ( фронтальне опитування)
- А зараз настав час „Актуального інтерв’ю”.
- Слово інтерв’ю пішло з англійської й означає „бесіда”.
-Зараз я буду в ролі кореспондента. Задам вам декілька запитань з теми „Прикметник”.
-1.Яка частина мови називається прикметником?
2.Які морфологічні ознаки прикметника?
3. На які групи за значенням поділяються прикметники?
4. Які прикметники мають ступені порівняння?
5. Назвіть ці ступені.
6. На які групи поділяються прикметники за кінцевим приголосним основи?
7. Назвіть які знаєте форми прикметників.
8.Які є способи творення прикметників?
- Дякую всім тим,хто взяв участь в інтерв’ю.
4. Корисні поради (словниковий диктант).
-Зараз ми проведемо з вами Диктант для шпигуна.
Потім, перевіряючи його, кожен дасть корисну пораду щодо правильного написання прикметників разом, через дефіс.
Монголо/подібний, робітничо/селянський, елетронно/обчислюваль-
ний, все/український, семи/річний,
фізико/математичний, право/захисний,
історико/культурний, тепло/провідний, коричнево/сірий,
фруктово/ягід-
ний, біло/лиций, бюджетно/фінансовий, дво/поверховий,
судно/будівний,
клавішно/струнний, плато/спроможний.
(учні записують під диктовку слова, потім підкреслюють третю букву і читають частини прислів'їв)
(учні записують під диктовку слова, потім підкреслюють третю букву і читають частини прислів'їв)
Ключ. У кожному слові
підкресліть третю від початку букву і прочитай- Працюємо ланцюжком.(Нема
плода без труда)
5. Файна Юкрайна і не тільки.
-На моніторі ви зараз побачите картину, а на партах у вас текст, який ви прочитаєте ( вчитель вмикає музику моря).
На морі
З моря вставала рожева зоря, розмальвуючи його безкрайні простори, стелячи перед козацькими чайками рожевий килим. Згодом золоте сонце, не виникнувши ще з моря, послало свій промінь під небо на білі хмарки й затопило їх рожевим кольором із золотими розводами. Весело глянули ті хмарки в блакитне море, як у люстру, і не можна було пізнати тепер, де море, а де небо. Нарешті з морської пелени з'явилося сонечко. З півночі дихнув холодний вітерець і, понадимавши на чайках вітрила, погнав їх туди, куди направляли керманичі, - на схід сонця.
-Після прочитання ви виконаєте наступне завдання:
1 ряд- Випишіть прикметники з речень та вкажіть їх розряд за значенням.
(рожева-, безкрайні, козацькими, золоте, білі, блакитне, морської, холодний)
2 ряд- Виконайте морфологічний розбір виділеного прикметника.
(Морської(пелени)- прикм., озн. ознаку предмета, поч.ф.- морський, відн., ж.р., одн., Р.в., повна стягнена, тв.гр., означення.)
Перевірка виконаних завдань.
- Діти, а які кольорові моря нашої планети ви знаєте?
- Як напишете назви морів?
- Яке з названих морів омиває береги нашої країни?
5. Файна Юкрайна і не тільки.
-На моніторі ви зараз побачите картину, а на партах у вас текст, який ви прочитаєте ( вчитель вмикає музику моря).
На морі
З моря вставала рожева зоря, розмальвуючи його безкрайні простори, стелячи перед козацькими чайками рожевий килим. Згодом золоте сонце, не виникнувши ще з моря, послало свій промінь під небо на білі хмарки й затопило їх рожевим кольором із золотими розводами. Весело глянули ті хмарки в блакитне море, як у люстру, і не можна було пізнати тепер, де море, а де небо. Нарешті з морської пелени з'явилося сонечко. З півночі дихнув холодний вітерець і, понадимавши на чайках вітрила, погнав їх туди, куди направляли керманичі, - на схід сонця.
-Після прочитання ви виконаєте наступне завдання:
1 ряд- Випишіть прикметники з речень та вкажіть їх розряд за значенням.
(рожева-, безкрайні, козацькими, золоте, білі, блакитне, морської, холодний)
2 ряд- Виконайте морфологічний розбір виділеного прикметника.
(Морської(пелени)- прикм., озн. ознаку предмета, поч.ф.- морський, відн., ж.р., одн., Р.в., повна стягнена, тв.гр., означення.)
Перевірка виконаних завдань.
- Діти, а які кольорові моря нашої планети ви знаєте?
- Як напишете назви морів?
- Яке з названих морів омиває береги нашої країни?
Хвилинка-цікавинка
Жовте
море у деяких місцях здається
жовтим, але не всюди, а тільки там, де в нього впадає річка Хуанхе. Вона
наносить у море багато мулу, через що вода у цих місцях каламутно-жовта.
Червоне море буває
таким тоді, коли на його поверхню спливають бурувато-червоні водорості.
Чорним
море названо з декількох причин:
по-перше, за темний відтінок глибин, по-друге, за його характер: воно було
більш суворим у порівнянні з тими південними морями, які були відомі
стародавнім мореплавцям.
Є різні твердження стосовно того, чому Біле море так
названо. Одні вбачають причину у тому, що більшу половину року це море покрито
льодом і снігом. Інші переконують, що колір води біліший, бо живе в ньому
велика кількість мікроскопічних живих організмів, які розсіюють, але не
розкладають сонячне світло.
6. Театр перед мікрофоном.
-Зараз ми з вами трішки відпочинемо та подивимося театр.
Учні показують інсценізацію фразеологізмів: як кішка з собакою та набрати в рот води.
«Як кішка з собакою»
Учень. Чому про тих, хто весь час свариться, кажуть:живуть, як кішка з собакою? Он у наших сусідів кішка з собакою живуть мирно, товаришують.
Учитель. Це виняток. Зазвичай кішка з собакою не можуть ужитися, постійно ворогують. Але коли вони живуть разом змалечку, доглядають їх ті самі люди, то домашні улюбленці швидко звикають одне до одного, залюбки граються…
Учень. Звичайно, у кішки інша природа. Вона ловить мишей, тому й нишпорить на горищі, у хліву. А собака стереже двір – він дає знати, коли хтось заходить на подвір'я.
Учитель. По-різному зустрічаються кішки із собаками, та найчастіше- вороже, неприязно.
Тому й про людей, які постійно сваряться, кажуть: живуть, як кішка з собакою.
- Добре, молодці учасники театру.
7. Битва екстрасенсів
А зараз настав час „Битви екстрасенсів”.
-Екстрасенси-це люди з надзвичайними здібностями. Подивившись на річ, вони можуть розповісти хто її господар,а за фотокарткою надати інформацію про людину.
Учні нашого класу теж зараз побудуть екстрасенсами.
- Ваше завдання з одного погляду визначити і пояснити спосіб творення прикметника.(на дошці записані слова)
- 4 учні по черзі виходять до дошки та вказують спосіб творення слів:
Підземний, безслідний, далекоглядний, синенький, багатогранний, білуватий, надмірний, працелюбний.
8. Служба розшуку.(робота в парах)
Дуже відповідальна робота у Служби розшуку,в якій працюватиме решта класу, На парті у вас картки зі словами, в яких слід вставити одну чи дві букви н у прикметники. Ви відповідно до правила розкладаєте на парті ці слова у дві колонки.
1) ті, у яких вставили нн; 2) ті, у яких вставили н.
А зараз настав час „Битви екстрасенсів”.
-Екстрасенси-це люди з надзвичайними здібностями. Подивившись на річ, вони можуть розповісти хто її господар,а за фотокарткою надати інформацію про людину.
Учні нашого класу теж зараз побудуть екстрасенсами.
- Ваше завдання з одного погляду визначити і пояснити спосіб творення прикметника.(на дошці записані слова)
- 4 учні по черзі виходять до дошки та вказують спосіб творення слів:
Підземний, безслідний, далекоглядний, синенький, багатогранний, білуватий, надмірний, працелюбний.
8. Служба розшуку.(робота в парах)
Дуже відповідальна робота у Служби розшуку,в якій працюватиме решта класу, На парті у вас картки зі словами, в яких слід вставити одну чи дві букви н у прикметники. Ви відповідно до правила розкладаєте на парті ці слова у дві колонки.
1) ті, у яких вставили нн; 2) ті, у яких вставили н.
Невпізна…ий, здорове…ий, мід…ий, дерев’я…ий,
страше…ий,
сріб…ий, безви…ий, гороби…ий, нездійсне…ий, змії…ий,
тума…ий,
брат…ій, безсо…ий, силь…ий, чаву…ий, умис…ий, нездола′…ий, без-
упи…ий, скля…ий.
Ключ. У кожному слові
підкресліть четверту від початку букву
і прочитайте прислів’я(Правда суду не боїться).
- Працюємо,хто ж першим впорається з завданням?
Екстрасенси чи Служба розшуку?
-А зараз перевіримо правильність виконаних завдань.
-Молодці,ви добре впорались з завданням і час взяти участь у Лото- забаві.
9. Лото-забава.
-„ Легко грати - легко вигравати.” – це девіз передачі „Лото-забава”.
Веселі перегони.
- Молодці, ви активно брали участь у передачах студії „Прикметник”, а зараз настав час показати всі свої знання з теми.
-Увага! Розпочинаються Веселі перегони!
-Якнайшвидше виконайте тестові завдання і прийдіть до фінішу першими!
-А зараз перевіримо правильність виконаних завдань.
-Молодці,ви добре впорались з завданням і час взяти участь у Лото- забаві.
9. Лото-забава.
-„ Легко грати - легко вигравати.” – це девіз передачі „Лото-забава”.
Веселі перегони.
- Молодці, ви активно брали участь у передачах студії „Прикметник”, а зараз настав час показати всі свої знання з теми.
-Увага! Розпочинаються Веселі перегони!
-Якнайшвидше виконайте тестові завдання і прийдіть до фінішу першими!
Тестові завдання
1.Прикметник означає:
а) ознаку предмета
б) дію предмета
в) кількість предметів.
2.Прикметники мають такі граматичні ознаки:
а) рід, число
б) рід, час, відміна
в) рід, число, відмінок
3. Не з прикметниками пишеться разом, якщо:
а) не вживається для протиставлення
б) не вживається з прикметником, що виконує роль присудка
в) слово без не не вживається.
4. Дві букви нн пишуться у слові:
а) зако(н,нн)ий
б) віч(н,нн)ий
в) жада(н,нн)ий
5. Із суфіксом –ичн- пишемо слово:
а) стиліст…ий
б) синонім…ий
в) хірург…ий
6. У реченні прикметник найчастіше виступає:
а) підметом і означенням
б) означенням і присудком
в) означенням і додатком
Перевіримо правильні відповіді. (на екрані 1-а, 2-в, 3-в, 4-а, 5-а, 6б)
11. Наступна передача студії „Прикметник” – „Свобода слова” (перевірка д.з.)
- - Вдома ви підготували творчі завдання на вибір з теми «Прикметник».
-- Пропоную бажаючим представити свої проекти.
12. Отже, настав час останньої телепередачі –Навчання вдома.
- А домашнє завдання для вас буде таким:
1.Повторити ст.140-176, виконати тестові завдання ст. 184 – 1 варіант, 185- 2 варіант, підготуватися до контрольної роботи з теми.
2. Учні високого рівня – скласти кросворд, в якому використати прізвища прикметникового походження, де ключовим словом буде прикметник або скласти вірш про весну, використовуючи прикметники.
1.Прикметник означає:
а) ознаку предмета
б) дію предмета
в) кількість предметів.
2.Прикметники мають такі граматичні ознаки:
а) рід, число
б) рід, час, відміна
в) рід, число, відмінок
3. Не з прикметниками пишеться разом, якщо:
а) не вживається для протиставлення
б) не вживається з прикметником, що виконує роль присудка
в) слово без не не вживається.
4. Дві букви нн пишуться у слові:
а) зако(н,нн)ий
б) віч(н,нн)ий
в) жада(н,нн)ий
5. Із суфіксом –ичн- пишемо слово:
а) стиліст…ий
б) синонім…ий
в) хірург…ий
6. У реченні прикметник найчастіше виступає:
а) підметом і означенням
б) означенням і присудком
в) означенням і додатком
Перевіримо правильні відповіді. (на екрані 1-а, 2-в, 3-в, 4-а, 5-а, 6б)
11. Наступна передача студії „Прикметник” – „Свобода слова” (перевірка д.з.)
- - Вдома ви підготували творчі завдання на вибір з теми «Прикметник».
-- Пропоную бажаючим представити свої проекти.
12. Отже, настав час останньої телепередачі –Навчання вдома.
- А домашнє завдання для вас буде таким:
1.Повторити ст.140-176, виконати тестові завдання ст. 184 – 1 варіант, 185- 2 варіант, підготуватися до контрольної роботи з теми.
2. Учні високого рівня – скласти кросворд, в якому використати прізвища прикметникового походження, де ключовим словом буде прикметник або скласти вірш про весну, використовуючи прикметники.
13. Підсумок уроку.Оцінювання учнів.
- Я зараз хочу, щоб ви дали характеристику уроку за допомогою прикметників.
Цікавий, Творчий, Корисний, Пізнавальний, Добрий
- Я зараз хочу, щоб ви дали характеристику уроку за допомогою прикметників.
Цікавий, Творчий, Корисний, Пізнавальний, Добрий
Пам’ятайте, що
слова – це кольорові камінці. Мало їх назбирати треба ще навчитися з них
узори викладати.
Отож,
діти, вчіться створювати візерунки із слів. Збагачуйте своє мовлення.
- Ось і закінчується наш урок. Сьогодні ви добре
попрацювали в нашій телестудії.
- Отримаєте за свою роботу такі бали (вчитель виставляє і оголошує оцінки).
-Всі ви добре працювали,
Бали з теми заробляли.
Час пролинув недарма:
Двійок в нас зовсім нема,
А десяток – кільканадцять
Та й 12 маєм теж
за плідну працю.
Та і це не головне,
Любі друзі, основне-
Те, що ви навчились знову
Шанувати рідну мову.
Бережіть її, чудову
Українську калинову!
- На все добре! До побачення!
- Отримаєте за свою роботу такі бали (вчитель виставляє і оголошує оцінки).
-Всі ви добре працювали,
Бали з теми заробляли.
Час пролинув недарма:
Двійок в нас зовсім нема,
А десяток – кільканадцять
Та й 12 маєм теж
за плідну працю.
Та і це не головне,
Любі друзі, основне-
Те, що ви навчились знову
Шанувати рідну мову.
Бережіть її, чудову
Українську калинову!
- На все добре! До побачення!