пятница, 3 августа 2018 г.

Розробка уроку. Сполучник як службова частина мови.


Тема: Сполучник як службова частина мови. Уживання сполучників у простому і складному реченнях. Сполучники сурядності і підрядності.
Мета уроку: ознайомити учнів із особливостями сполучника як службової частини мови; формувати вміння визначати та розпізнавати сполучники в реченнях, дати поняття про сполучники сурядності та підрядності, розвивати пам’ять, логічне мислення, уміння застосовувати набуті знання, синтезувати  та аналізувати; виховувати почуття любові та поваги до народної творчості;
Хід уроку

I. Організаційний момент. Мотивація навчальної діяльності.

Відгадайте загадку.
Я важливий, що й казати
Можу вміло пов
’язати
Однорідні члени чинно
Й складних речень теж частини.
А, але, і, що, немов.
Скрізь впишусь я досит ь влучно,
Називаюсь я ... 

II. Повідомлення теми, мети, й завдань уроку.

- Що таке морфологія?
- Які є частини мови?
- Сполучник – це яка частина мови?
- Чому належить до службових частин мови?
- Чи має лексичне значення?
- Чи виконує синтаксичну роль?
- Сполучник – це змінна чи незмінна частина мови?
- На яку роль сполучника в реченні вказує його назва?
- Чи можна обійтися без сполучників при побудові речень? Що він може?

III. Вивчення нового матеріалу

(Робота зі слайдами)

IV. Робота над закріпленням знань, умінь і навичок.

1) Лінгвістичне дослідженння (методом «ПРЕС»)
Запишіть речення і зробіть його повний синтаксичний розбір.
Листопад не лютий, проте спита, чи взутий.
Дайте відповіді на запитання.
- Чого більше в речення – слів чи членів речення?
- Які слова не є членами речення? Чому?
- Чим вони відрізняються від слів – членів речення?

2) Завдання: списати прислів’я, вставляючи на місці крапок пропущені сполучники. З’ясувати функцію кожного з них. Пояснити вживання розділових знаків.

Книга вчить, ... на світі жить. Голова без розуму, ... ліхтар без свічки. Краще з розумним загубити, ... з дурнем знайти. На сонці тепло, ... біля матері добре. Скрізь добре, ... вдома краще.

3) Розподільний диктант.

Запишіть сполучники, розподіляючи їх за будовою: прості, складні, складені.
Але, зате, незважаючи на те що. і, як, якщо, для того щоб, нібито, проте, а, й, тому що, не тільки ... а й, або.

4) Моделювання синтаксичних конструкцій.

Скласти й записати речення за варінтами, у яких сполучник і (й) поєднує:
I варіант – однорідні члени; II варіант – частини складного речення

5) Дослідження – трансформація (на основі синонімії)

Прочитати народні вислови. Записати, доцільно замінюючи сполучник  та синонімічними (а, проте, зате, але, і, й)
Аби день переднювати, та ніч переночувати.
Багато трудився, та шани не добився.
Багато трави, та вся пішла у висушку.
Високо літав, та низько впав.
Усе починає, та нічого не кінчає. 

6) Відновіть вірш В. Симоненка, вживаючи замість крапок сполучники.

Лист

Знов листа мені прислала мати, невеличкий лист – на кілька слів. Пише, рідна, ... навколо хати наш садок вишневий забілів. Наче вчора бігав я до школи ... садив ті вишеньки малі, ... тепер гудуть над ними бджоли ... поважні пустуни – джмелі. Слів таких і треба небагато, ... вони, ... весняні пісні, принесли в гуртожиток в кімнату теплі - теплі спогади мені.

Довідка: що, і, а, і, та, як.

7) Творча хвилинка.

Скласти твір – мініатюру на тему: «На сонці тепло, а біля матері добре», використовуючи сполучники сурядності й підрядності.

V. Підсумок уроку

Взаємоопитування «Перехресний вогонь» з теми уроку
Рефлексія
-         Для чого нам потрібен цей урок?
-         Чи стануть у пригоді тобі знання, які ти отримав(ла) на цьому уроці, в майбутньому?
-         Чим привернув увагу цей урок?
-         Над чим примусив замислитись цей урок?

VI Домашнє завдання.

Вивчити параграф 36.
Виписати 10 прислів’їв чи приказок, підкреслити сполучники, визначити їхню роль.  


Комментариев нет:

Отправить комментарий