Тема. ДОБРО І ЗЛО, БЛАГОРОДСТВО І ПІДЛІСТЬ В ОПОВІДАННІ
В.ВИННИЧЕНКА "ФЕДЬКО - ХАЛАМИДНИК"
Мета: навчальна -
формувати предметні компетентності:
комунікативно-мовленнєву – удосконалювати вміння висловлювати
власні думки щодо певного кола питань ( актуальність оповідання, проблеми
нерівності соціальних станів, батьків та дітей, протиставлення добра злу);
власне читацьку – сприяти формуванню вмінь давати особистісну
оцінку прочитаному на основі читацьких вражень та авторської позиції; добирати
цитати з твору на підтвердження власних думок;
ціннісно-світоглядну – формувати вміння визначати й аргументувати
оцінне ставлення до прочитанного(до героїв оповідання Федька та Толі, до їх учинків); з'ясовувати різні погляди на
одну проблему;
виховувати почуття власної гідності, порядність і вірність,високі
моральні якості та духовні цінності, сприяти вихованню чесних, гідних,
справедливих людей.
Тип уроку: урок - дослідження
Обладнання: підручник, роздатковий матеріал.
Хід уроку
Епіграф до уроку:
У лиху годину пізнаєш людину.
Народна творчість
І. Організаційний момент.
Забезпечення емоційної готовності до уроку
Учитель. - Доброго дня усім!.
Пролунав
дзвінок,
Починаємо урок.
Працюватимемо старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім шостім класі
Діти – просто молодці.
Учитель. Підніміть, будь ласка,руку, хто у вільний час любить розгадувати кросворди. На сьогоднішньому уроці я пропоную розгадати літературний кросворд, який лежить у вас на партах. Вам треба вписати слово в клітинки й у затонованій колонці прочитати ключ до теми сьогоднішнього уроку. Переможе той, хто перший виконає завдання.
( Запитання
по кросворду)
1.Одне з
прізвиськ головного героя.
2. Що
найбільше любив Федько і через що найбільше страждав?
3.Ким за
фахом був батько Федька?
4. Пташка, на
яку посперечались Толя з Федьком.
5. Як Федько
носив картуза?
6. Річ,
знайдена хлопцями під час дощу, яка, за повір’ям, приносить щастя.
Яке
слово - ключ до теми? ( Дружба )
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Учитель. У будь – якій країні світу, у кожного народу існує ціла
низка спільних загальнолюдських цінностей, таких як порядність, чесність,
благородство. Усі ці категорії закладаються в людину при народженні і не
залежать від походження, рівня добробуту. Свідченням цього є народне прислів'я
" У лиху годину пізнаєш людину ", яке я
пропоную взяти епіграфом до уроку. Я вас попрошу під час уроку звертатися до
епіграфа. А в кінці уроку постаратися пояснити, чому я взяла саме ці слова. . А
зараз перевіримо, як ви знаєте текст.
Літературний диктант
1. Хто головний герой оповідання? (Федько)
2.Як жила їх родина?(Бідно.)
3. Що робив батько з Федьком за провину? (Бив.)
4.Слово халамидник означає..(Розбійник, бешкетник)
5.За що батько давав Федькові гроші?(За правду)
6. Що Федько відняв у хлопців? (Змія)
7. Чому мама Федька так боялася не вгодити Толиним
батькам?( Знімали в них житло)
8. Чому Толя вибіг із хати під час дощу? (Хотів побігати
разом із хлопцями)
9.Чи тягнув Федько Толю на річку?(Ні).
10. Хто поліз рятувати Толю на крижині? (Федько)
11. Що трапилося з Федьком після купання в крижаній
воді? (Він захворів та помер)
12.Реакція батьків Федька на ситуацію на річці? (Вони його
б'ють, щоб не водився з хазяйською дитиною)
ІІI. Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація
Сьогодні на уроці ми продовжимо роботу за змістом оповідання
В.Винниченка «Федько-халамидник». Ми маємо зрозуміти, якими є насправді Федько
та Толя. Я хочу, щоб вийшовши з уроку, ви добре усвідомили, що ж красить
людину, як потрібно ставитися до людей і що за свої вчинки потрібно вміти
відповідати. А яке поняття ви вкладаєте в слово « дружба»?Які, на
вашу думку, ознаки має дружба? Складіть
асоціативний кущ до слова «дружба»
чесність - відданість - вірність
?
- Дружба - справедливість
Учитель. Дружбу оспівують поети, художники пишуть портрети
друзів, музиканти присвячують свої твори цій темі. А як про дружбу написав В.
Винниченко ми дізнаємося на уроці.
IV.Засвоєння нових
знань, умінь і навичок.
Для проведення уроку ми поділимо клас
на чотири групи. Кожна група протягом
трьох хвилин повинна дати
відповідь на питання з карток, які лежать перед кожним учнем. Кожен із учнів
команди має дати відповідь на одне запитання.
Питання групам.
I група
1.Хто такі Федько і Толя? Які стосунки
склалися між ними?
2. Чому, на вашу думку, після
прогулянки під дощем Толя захворів, а Федько лишився здоровим?
3. Знайти у тексті і зачитати те місце,
де описано льодохід.
4. Що змусило Федька, може, вперше в
житті сказати неправду?
II група
1. Як Федько ставиться до своїх друзів?
Що в його поведінці вам подобається, а що – ні?
2. Що найбільше не любив Федько і через
це часто страждав?
3. У чому виявилася кмітливість і
мужність Федька? Як йому допомогли друзі?
4. Федько тричі за зиму провалювався
під кригу і залишався живим. Чи міг би він одужати під час останнього падіння
під кригу? Що для цього треба було
зробити йому та його батькам?
III група
1. Яке враження на вас справив Толя?
2. Чому Толя, хоч і був боязливим, теж
вирішив перейти річку на крижинах?
3. Чому Толя звалив усю провину на
Федька? Чий учинок є благородним, а чий – підлим?
4. Як поводились і що відчували діти,
коли ховали свого товариша? А батьки? Знайти і зачитати деталі, які вказують на байдужість Толі.
IVгрупа
1. Як можна оцінити дії батьків
хлопчика?
2. Яка ідея твору?
3. Чи важко розпізнати людину? Як
відрізнити її справжню сутність від удаваної?
4. Наскільки питання, висунуті в
оповіданні В. Винниченка, цікаві й актуальні для сучасних дітей?
Учитель. Для обирання друзів слід підходити з усією
відповідальністю. НЕ можна керуватися оцінками на зразок « він чи вона гарна
людина» Натомість слід поставити питання: « Що я можу дати другу?» При цьому
«дати» не означає гроші, цукерки, списати контрольну. Подумайте і скажіть, який
п’ятий елемент слід вписати
до асоціативного куща “ Дружба»? ( Жертовність )
Можливо, хтось спробує сформулювати питання, з якими
слід підходити до обирання друзів? ( Чим я готовий пожертвувати заради друга?
Справжніми друзями є ті, хто готовий пожертвувати спокоєм, добробутом,
привілеями або пільгами. Єдине, чого б я не хотіла для вас: щоб ваша дружба
перевірялася ціною чийогось життя.
V.Закріплення знань,
умінь і навичок.
1.Творча хвилинка. Написати твір – мініатюру на тему: « Кого б
я хотів мати за друга: Толю чи Федька?»
.2. Бліц-опитування:
1.Чим Федько відрізняється від своїх товаришів? (він був
справжнім лідером, який не боявся відповідати за вчинки інших, жертвував собою,
коли того вимагали якісь обставини)
2. Як Федько ставиться до своїх друзів? Що в його поведінці вам
подобається, а що ні?
3.Чи поважає Федько своїх батьків? (Так: він розуміє, що за
пустощі повинна бути розплата)
4.. Чому Федько не виправдовувався , коли його вини не було?
5.. Чому Федько вирішив піти на річку й покататися на крижині? (Дитяча
цікавість, потреба самоствердитись)
6.. Яка людина могла б вирости з Федька, а яка – з Толі?
Аргументуйте вибрану позицію.
7. А як ви думате, на чиєму боці автор?
3. Метод"Асоціативний кущ"
Діти, на дошці ви бачите імена наших героїв. Напишіть, будь ласка,
слова (слова - антоніми), з якими асоціюються у вас ці хлопчики, у два
стовпчики .
Грубий, делікатний, жвавий, повільний, сильний, кволий,
відкритий, відвертий, таємний, вдаваний, сміливий, боягуз, людяний,
бездушний,достойний, негідний,правдолюб, чесний, підлий, брехливий.
4. Цитатна порівняльна характеристика образів.
Федько
|
Толя
|
«Це був чистий розбишака-халамидник» ;
«Там шибку з рогатки вибив; там синяка підбив своєму
«закадишному» другові.» Грубий
|
«Толя був син хазяїна того будинку, де вони жили. Це була
дитина ніжна, делікатна, смирна» Делікатний
|
« … неодмінно щоб битися, щоб що-небудь перевернути догори
ногами. Спокій був його ворогом, з яким він боровся на кожному місці» Жвавий
|
«Він завжди виходив на двір трошки боязно… соромливо
посміхався своїми невинними синіми очима» . Повільний
|
«…перший по силі на всю вулицю» Сила
|
«…бідненький Толя приходив додому задрипаний, подраний, з
розбитим носом»«Увечері Толя хворий, гарячий лежить у постелі…» . Кволість
|
«Він міг би підійти тихенько так, щоб не почув би ніхто, -
але Федько того не любив» Відкритий; відвертий
|
«…Чижика він сказав Федьковій матері віддати йому, бо він
його виграв у Федька» Таємний; вдаваний
|
«А давай об заклад, що перейду на той бік» . Сміливість
|
«Толі зробилося страшно… ноги ослабли, сковзались по
льоду» Боягузтво .
|
«Федько відвів очі від Толі, похилився і тихо сказав: -
Повів» Людяний;
альтруїст
|
«Коли Федькова труна сховалась за рогом вулиці й не було
вже нікого видно, Толя одійшов од вікна, перекрутився на одній нозі і побіг гратися
з чижиком» Бездушний;
егоїст.
|
«…не як всі діти поводиться. Він не проситься, не плаче,
не обіцяє, що більше не буде. Насупиться й сидить. Мати лає, грозиться, а він
хоч би слово з уст, сидить і мовчить»; « камінь, а не дитина! Сибіряка
якийсь…». Впертий
|
«… тихенько хреститься й блідніє…» Богобоязливий
|
« Якби схотів, то
міг би одбрехатися, але Федько брехати не любить»
« Не любить також Федько й товаришів видавати»
Правдолюб; чесність
|
« я не хотів іти, а вони мене потягнули на річку. А потім
Федько узяв і пхнув мене на кригу. Я не винен!» Підлість; брехня
|
Учитель: - Ми бачимо, що образ Толі повна протилежність образу Федька.
Перед нами два світи, два полярні табори. З одного боку – вуличний
хлопчик Федько із дуже бідної сім'ї, а з другого – «ніжна, делікатна, смирна»
та «чистенька і чепурненька» дитина Толя із заможної сім'ї.
Характери хлопців, як бачимо, – теж повна протилежність. Автор
постійно порівнює двох героїв, протиставляє їх.
5. Вправа «Незакінчене речення». Робота в парах
-Діти, давайте поглянемо, як народна творчість влучно і образно
увіковічнила людські якості. Вам треба закінчити подані прислів'я ( лежать на
партах) та обрати з-поміж наведених ті, що стосуються Федька, і ті, що
стосуються Толі.
Прислів'я
1.Не одяг красить людину, а / добрі діла. – Ф.
2.Уміє він з чорного біле зробити, а / з білого чорне. – Т.
3.Сміливому море по / коліна. – Ф.
4.Лякливий, як заєць, а / шкодливий, як кішка. – Т.
5.Коли бажаєш пізнати ціну людини, / підведи її до чужої біди або
до чужої радості. – Ф.
6.Хто бреше, тому легше, / а хто правдує, той бідує. – Ф. і Т.
7.В лиху годину / пізнаєш людину. – Ф.
8.У тихому болоті / чорти водяться. – Т.
Словникова робота.
Спробуйте дати визначення, що таке
добро, а що – зло.
Добро – категорія етики, якою позитивно оцінюють певну
поведінку, явища чи події. Добро – благо.
Зло – щось погане, протилежне добру. Все, що викликає в нас
невдоволення, огиду, або взагалі оцінюється нами негативно і протиставляється
благу.
-
Що є втіленням добра і зла у
творі?
Отже, творити добро – зовсім не просто.
- Яку думку хотів донести автор до нас цим твором?
( На повагу заслуговує та людина, яка
має велику сердечну доброту, вроджений потяг захищати
слабшого і безпомічного; надійна, на яку можна розраховувати у скрутну
хвилину.)
Автор засуджує брехливих, зрадливих, непорядних людей, які
думають тільки про себе, а долі інших – їм не цікаві. )
- А зараз ви вже можете пояснити епіграф уроку? Чому саме це
прислів'я я використала?
VІ. Підсумок
уроку
Метод « Мікрофон»
- У чому актуальність твору?
- Чи хотів би ти бути схожим на Федька? Чим саме?
Учитель: Оповідання й зараз дуже актуальне. У нашому жорстокому і
черствому до біди й горя світі як ніколи потрібною і своєчасною є розмова про
добро і зло у житті і серцях людей. Ми повинні вміти розрізняти їх, хоч як би
зло не маскувалось. Я хочу, щоб ви, діти, підказували одне одному, що гарне, а
що погане. Щоб були справжніми друзями, вказуючи на помилки. Бо людей, які не
помиляються, немає.
VII. Оцінювання учнів
VIII. Домашнє завдання. Виписати 10
прислів’їв і приказок
про дружбу.
Комментариев нет:
Отправить комментарий